Precepljenost proti OMR
OŠPICE so zelo nalezljiva bolezen, ki se začne z vročino, glavobolom, utrujenostjo, nahodom in kašljem. Nato se pojavi značilen, dobro viden izpuščaj po telesu. Ošpice pogosto povzročajo zaplete, kot so vnetje srednjega ušesa, pljučnica, lahko se pojavi tudi vnetje možganov (encefalitis), ki lahko pusti trajne posledice. V redkih primerih lahko več let po preboleli bolezni nastane kronično degenerativno smrtno obolenje osrednjega živčevja z motnjami gibanja, govora, krči.
MUMPS se začne s slabim počutjem in vročino. Najpogostejši znak te nalezljive bolezni je povečanje ene ali obeh obušesnih žlez, kar lahko povsem spremeni videz obraza. Bolezen lahko prizadene tudi druge žleze (trebušno slinavko, jajčnike, moda), druge organe (možgane) in tudi sluh.
RDEČKE potekajo z vročino, značilnim izpuščajem po telesu in povečanimi zaušesnimi bezgavkami. Okužba z virusom rdečk je hudo nevarna v času nosečnosti, saj virus povzroči okužbo ploda in posledice so lahko gluhost, okvara vida in slepota, bolezni srca, možganov, duševna zaostalost.
V skladu z Nacionalnim programom cepljenja v Sloveniji spada cepljenje proti ošpicam (O), mumpsu (M) in rdečkam (R) med obvezna cepljenja. Otroci morajo prejeti dva odmerka kombiniranega cepiva proti trem boleznih hkrati. Cepljenje se začne v starosti 11 do 18 mesecev (prvi odmerek). Otrok je ponovno cepljen (drugi odmerek cepiva) pri sistematskem pregledu za vstop v osnovno šolo (5−6 let starosti). OMR cepivo je bilo temeljito raziskano in dokazano kot zelo varno in učinkovito. Od leta 2025 je za otroke, rojene od februarja 2024 naprej, priporočeno cepljenje s kombiniranim cepivom proti ošpicam, mumpsu, rdečkam in noricam.
Za dosego kolektivne imunosti proti nalezljivim boleznim, kot so ošpice, mumps in rdečke, mora biti visok delež prebivalstva cepljen. Ošpice so izjemno nalezljive – en okužen posameznik lahko okuži med 12 in 18 drugih, če ni ustrezne imunosti v populaciji. To pomeni, da moramo doseči vsaj 95 % precepljenost, da preprečimo širjenje virusa in zaščitimo tudi tiste, ki zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo biti cepljeni. Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da zaradi nezadostne precepljenosti še vedno prihaja do izbruhov ošpic po svetu, tudi v državah z dobrim dostopom do cepiv.
Precepljenost otrok proti OMR v opazovanem obdobju opisuje delež otrok iz določene rojstne kohorte, za katero je določeno cepljenje proti ošpicam, mumpsu in rdečkam v skladu z Nacionalnim programom cepljenja, ki so bili cepljeni z enim odmerkom cepiva proti OMR, preračunano na število vseh otrok iz iste rojstne kohorte.
Odstotek (%)
Precepljenost otrok proti OMR je razmerje med številom otrok iz določene rojstne kohorte, ki so bili cepljeni z enim odmerkom cepiva proti OMR, in celotnim številom otrok iz te iste rojstne kohorte.
Precepljenost otrok proti ošpicam, mumpsu in rdečkam z 1 odmerkom cepiva
(FORMULA)
Pri izračunu kazalnika so upoštevani vsi otroci, ki ustrezajo zgoraj navedenim pogojem, in so zabeleženi v eRCO ter imajo naslov začasnega ali stalnega prebivališča v Sloveniji. Precepljenost po občinah je prikazana glede na naslov prebivališča.
eRCO – Elektronski register cepljenih oseb in neželenih učinkov po cepljenju.
Podatki se objavljajo letno.
Referenčno leto 2023 (otroci rojeni v letu 2021), letno
1. Di Pietrantonj C, Rivetti A, Marchione P, Debalini MG, Demicheli V. Vaccines for measles, mumps, rubella, and varicella in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2021, Issue 11.
2. Schenk, Julie et al. Immunogenicity and persistence of trivalent measles, mumps, and rubella vaccines: a systematic review and meta-analysis. The Lancet Infectious Diseases, 2021. Volume 21, Issue 2, 286 – 295
3. Desai AN, Majumder MS. What Is Herd Immunity? JAMA. 2020;324(20):2113.
4. Majumder MS, Cohn EL, Mekaru SR, Huston JE, Brownstein JS. Substandard Vaccination Compliance and the 2015 Measles Outbreak. JAMA Pediatr. 2015;169(5):494–495.
Nacionalni inštitut za javno zdravje. Osnovne informacije o cepljenju proti ošpicam, mumpsu in rdečkam [internet]. [citirano dne 24. 9. 2024]. Dosegljivo na: 2019_omr_z.pdf (nijz.si).
Predvideva se, da so vsi otroci iz določene rojstne kohorte imeli možnost opraviti cepljenje do referenčnega obdobja na katerega se podatki nanašajo (npr.: za referenčno leto 2023 je to kohorta otrok rojenih od 1.1. do 31.12. 2021). Poročanje o opravljenih cepljenjih v eRCO ni optimalno, zato je precepljenost, prikazana v okviru tega kazalnika, nekoliko podcenjena glede na dejansko precepljenost otrok proti OMR v Sloveniji. Na NIJZ zato vsako leto dodatno preverjamo precepljenost otrok proti OMR z 1 odmerkom cepiva na naključnem vzorcu otrok.