V Sloveniji smo na področju zmanjševanja razširjenosti in posledic tobačnih in nikotinskih izdelkov naredili že veliko, a so pred nami še številni izzivi
Kajenje tobaka ima obsežne posledice za zdravje posameznika in za družbo, ki so v celoti preprečljive.
Kajenje tobaka povzroča številne vrste raka, bolezni dihal, bolezni srca in ožilja ter številne druge bolezni - sladkorno bolezen, revmatoidni artritis, bolezni oči, katerih posledica je lahko slepota, motnje erekcije in še številne druge. Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, umre približno polovica kadilcev, ki v povprečju izgubijo od 10 do 15 let življenja, mnoga leta pred smrtjo pa preživijo z zelo slabo kakovostjo življenja. V Sloveniji zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, vsako leto umre več kot 3.100 prebivalcev Slovenije ali 60 vsak teden. Kar 40 % teh smrti je prezgodnjih, to je pred 70. letom starosti. Kajenje tobaka je povezano z visokimi stroški, tako za posameznika kot družbo. V Sloveniji tobak ostaja eden vodilnih preprečljivih dejavnikov tveganja za smrt in izgubljena zdrava leta življenja.
Uporaba elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov, nikotinskih vrečk in brezdimnih tobačnih izdelkov je škodljiva za zdravje
V Sloveniji so na voljo novi tobačni in nikotinski izdelki, to so ogrevani tobačni izdelki, elektronske cigarete (vejp, e-cigareta, paf, pod, mod…) in nikotinske vrečke, vedno bolj popularni pa postajajo tudi brezdimni tobačni izdelki. Tako nikotinske vrečke kot brezdimni tobačni izdelki so znani pod imenom fuge, brezdimni tobačnim izdelkom tudi kot tobak za žvečenje ali snus.
Elektronske cigarete Ogrevani tobačni izdelki Nikotinske vrečke Brezdimni tobačni izdelki
Uporabniki elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in nikotinskih vrečk so izpostavljeni pomembnim ravnem zdravju škodljivih snovi, ki jih vsebuje tudi tobačni dim in takšne, ki jih tobačni dim ne vsebuje. Ti izdelki vsebujejo nikotin, uporabnika zasvojijo in imajo škodljive učinke na zdravje, nekateri že kratkoročno, pri dolgoročni uporabi pa se zviša tveganje za bolezni srca in žilja, dihal in rakava obolenja. O tem, koliko je, če sploh, zmanjšano tveganje pri dolgoročni uporabi teh izdelkov v primerjavi s kajenjem cigaret še ni v celoti raziskano oziroma znano, na voljo je premalo kakovostnih raziskav. Učinki dolgoročne uporabe teh izdelkov še niso v celoti poznani, saj so ti izdelki na trgu še prekratek čas.
Elektronske cigarete imajo pomembne škodljive učinke že pri kratkoročni uporabi, poleg zasvojenosti z nikotinom so to zastrupitve z nikotinom, epileptični napadi in kemične poškodbe pljuč, različne oblike pljučnic in druge bolezni pljuč, kašelj, piskanje pri dihanju, poslabšanje astme, glavobol, draženje grla, vrtoglavica, slabost, zvišanje krvnega tlaka, srčnega utripa in togosti arterijskih sten... Elektronske cigarete lahko eksplodirajo ali zagorijo ter povzročijo hude poškodbe ali/in opekline.
Večina uporabnikov ogrevanih tobačnih izdelkov in elektronskih cigaret tudi kadi cigarete, kar je vsaj enako, verjetno pa pomembno bolj škodljivo kot kajenje cigaret.
Brezdimni tobačni izdelki izpostavijo uporabnika zdravju škodljivim snovem, ki jih vsebuje tudi tobačni dim. Posledice dolgoročne uporabe brezdimnih tobačnih izdelkov segajo od zasvojenosti z nikotinom, poškodb ustne sluznice, bolezni dlesni, kariesa, izgube zob, predrakavih sprememb v ustni votlini, do raka ustne votline, požiralnika, trebušne slinavke, tudi želodca, danke, srčnega infarkta in možganske kapi s smrtnim izidom ter sladkorne bolezni tipa 2.
Uporaba izdelkov z nikotinom je med mladostniki povezana s številnimi dodatnimi tveganji
Mladostniki so zelo in bolj kot odrasli dovzetni za zasvojenost z nikotinom. Mlajši ko je posameznik ob začetku uporabe nikotina, bolj verjetno bo postal zasvojen in bolj bo zasvojen. Mladostništvo je tudi ključno obdobje za razvoj možganov, ki se razvijajo še do približno 25. leta starosti. Raziskave kažejo, da izpostavljenost nikotinu v času intenzivnega razvoja možganov moti normalni razvoj možganov in lahko privede do trajnih škodljivih učinkov na kognitivne (miselne) sposobnosti, motenj v delovnem spominu, motenj pozornosti in razpoloženja, zvečane impulzivnosti ali tesnobnosti ter višjega tveganja za uporabo drugih drog. Že kratkotrajna izpostavljenost nizkim ravnem nikotina lahko privede do trajnih sprememb mladostnikovih možganov. Poleg tega uporaba elektronskih cigaret in brezdimnih tobačnih izdelkov pri mladostnikih zviša tveganje, da bodo začeli kaditi cigarete oziroma postali kadilci cigaret, za druge izdelke raziskav pa o tem še ni.
POSEBEJ RANLJIVE SKUPINE ZA UČINKE NIKOTINA SO POLEG OTROK, MLADOSTNIKOV IN MLADIH ODRASLIH TUDI NEKADILCI, NOSEČNICE IN DOJEČE MATERE TER BOLNIKI Z BOLEZNIMI SRCA IN ŽILJA ZARADI MOČNIH UČINKOV NIKOTINA NA SRČNO-ŽILNI SISTEM.
Odstotek uporabnikov elektronskih cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov, nikotinskih vrečk in brezdimnih tobačnih izdelkov je višji med mladostniki kot odraslimi in hitro narašča, kar je posebej zaskrbljujoče glede na specifična tveganja uporabe nikotina med mladimi in razvoja zasvojenosti.
Viri: Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju 2022 in Nacionalna raziskava o tobaku, alkoholu in drugih drogah 2023
Več podatkov iz obeh raziskav je na voljo v publikacijah na povezavi 1 in povezavi 2.
Uporaba različnih tobačnih in nikotinskih izdelkov v splošni populaciji se razlikuje med posameznimi statističnimi regijami. Več podatkov o tem je dostopnih v publikaciji na tej povezavi.
Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov predstavlja celovit program ukrepov nadzora nad tobakom in vključuje najsodobnejše učinkovite ukrepe za preprečevanje in zmanjševanje uporabe teh izdelkov. Trenutno veljavni zakon je dostopen na tej povezavi.
Med povezane izdelke sodijo ogrevani tobačni izdelki, elektronske cigarete in nikotinske vrečke.
Med ključnimi ukrepi zakonodaje so:
- popolna prepoved oglaševanja (neposrednega in posrednega), razstavljanja, promocije tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov ter sponzorstev in donacij;
- prepoved kajenja tobačnih izdelkov in uporabe ogrevanih tobačnih izdelkov in elektronskih cigaret v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih in v vseh vozilih v prisotnosti mladoletnih oseb ter na funkcionalnih zemljiščih objektov, v katerih se opravlja dejavnost vzgoje ali izobraževanja;
- enotna embalaža cigaret in tobaka za zvijanje;
- velika slikovno-besedilna zdravstvena opozorila na embalaži tobačnih izdelkov za kajenje;
- prepoved prodaje tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov osebam, mlajšim od 18 let;
- obvezna dovoljenja za prodajo tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov na posameznih prodajnih mestih (dovoljenje je lahko ob kršitvah začasno ali trajno odvzeto);
- prepoved cigaret, tobaka za zvijanje in ogrevanih tobačnih izdelkov z značilno aromo idr.
Aprila 2025 bo v veljavo stopila tudi prepoved arom v elektronskih cigaretah z izjemo določenih tobačnih arom.
Zdravju je škodljiva tudi izpostavljenost nekadilcev dimu tobačnih izdelkov, ogrevanih tobačnih izdelkov in elektronskih cigaret.
Izpostavljenost tobačnemu dimu ima obsežne škodljive posledice za zdravje nekadilca, podobne tistim pri kadilcih. Pri odraslih so to pljučni rak, možganska kap, ishemična srčna bolezen, različne druge vrste raka, bolezni dihal, kašelj, izkašljevanje sluzi, težave pri dihanju ter številne druge bolezni in težave, ki so v celoti preprečljive, če se izpostavljenosti izognemo. Še posebej ranljivi so za učinke izpostavljenosti tobačnemu dimu še nerojeni otroci, dojenčki in majhni otroci ter nosečnice. Posledice izpostavljenosti so lahko prezgodnji porod, nizka porodna teža otroka, zajčja ustnica, volčje žrelo, nenadna smrt dojenčka, pogostejše kot pri neizpostavljenih otrocih so okužbe spodnjih dihal, bolezni srednjega ušesa, astma ali njeno poslabšanje ter številne druge bolezni in zdravstvene težave. Tudi uporaba ogrevanih tobačnih izdelkov in elektronskih cigaret zviša ravni zdravju škodljivih in potencialno škodljivih snovi v zraku zaprtih prostorov, in je lahko zdravju škodljiva.
Kljub obstoječim zakonodajnim prepovedim ostaja izpostavljenost tobačnemu dimu cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in dimu elektronskih cigaret prisotna in ni zanemarljiva.
Viri: Nacionalna raziskava o tobaku, alkoholu in drugih drogah 2023.
Več informacij je na voljo v publikaciji na tej povezavi.
Občine lahko dodatno prispevajo k zmanjšanju izpostavljenosti tobačnemu dimu cigaret, ogrevanih tobačnih izdelkov in dimu elektronskih cigaret z uvedbo dodatnih prepovedi v različnih okoljih (parki, otroška igrišča, plaže ali kopališča ob jezerih ali rekah ter zunanjih bazenih, odprta športna igrišča ter športnim zgradbam pripadajoči odprti prostori, množične prireditve na prostem, območja pred vhodi v zaprte javne prostore, različne delovne organizacije in pred vhodi v večstanovanjske zgradbe).
Raziskava NIJZ, v kateri je sodelovalo 83 občin (39 % slovenskih občin) je pokazala, da se večina predstavnikov v raziskavo vključenih občin ne zaveda, da občine lahko uvedejo dodatne prepovedi na različnih območjih v občini. Dodatne prepovedi je uvedlo le 6 % slovenskih občin, vključenih v raziskavo (5 občin), in sicer na otroških in športnih igriščih, parkih, športnim zgradbam pripadajočih odprtih prostorih, piknik prostorih na prostem in na prireditvah na zunanjih površinah. V prepovedi so vključeni predvsem klasični tobačni izdelki za kajenje, le v eni od občin tudi ogrevani tobačni izdelki in elektronske cigarete. Glavni razlogi za uvedbo prepovedi so bili zagotavljanje zaščite zdravja ter obvladovanje količine odpadkov.
Na področju zmanjševanja razširjenosti in posledic uporabe tobačnih in nikotinskih izdelkov so pred nami še številni izzivi. Učinkovite ukrepe in programe za nadaljnje zniževanje razširjenosti in posledic uporabe tobačnih in povezanih izdelkov poznamo. Najpomembnejša nadaljnja ukrepa sta višanje obdavčitve tobačnih in povezanih izdelkov za zmanjšanje njihove cenovne dostopnosti ter pomembno zmanjšanje števila in vrst prodajnih mest vključno z omejitvami lokacij prodajnih mest. Ostale pomembne ukrepe in programe navaja Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka 2021–2030, ki je dostopna na tej povezavi.
USTVARIMO OKOLJE, KI SPODBUJA ZDRAVE IZBIRE IN NE VKLJUČUJE NAMIGOV ZA KAJENJE OZIROMA UPORABO RAZLIČNIH TOBAČNIH IN NIKOTINSKIH IZDELKOV.
Sloveniji so na voljo dobro dostopne različne oblike pomoči pri opuščanju tobačnih in nikotinskih izdelkov, mnoge so brezplačne.
V zdravstvenih domovih po celi Sloveniji v okviru Zdravstveno-vzgojnih centrov in Centrov za krepitev zdravja usposobljeni strokovnjaki nudijo brezplačno podporo pri opuščanju v obliki skupinskih delavnic ali individualnega svetovanja. Več informacij o tem, kje se nahajajo centri, in njihovi kontaktni podatki so na voljo tukaj.
Na brezplačnem svetovalnem telefonu za pomoč pri opuščanju kajenja 080 2777, ki deluje vsak dan od 7.00 do 10.00 ure in od 17.00 do 20.00 ure, lahko klicatelji pridobijo vse potrebne informacije glede opuščanja, izvaja pa se tudi proaktivno telefonsko svetovanje in vodenje, pri katerem svetovalec kadilcu/uporabniku daljši čas nudi osebno pomoč in podporo v procesu opuščanja. Več informacij o svetovalnem telefonu je na voljo tukaj.
Svetovanje za opuščanje je dostopno tudi na spletnem forumu Med.Over.net, več informacij pa je na voljo tudi na spletni strani Opuščanje kajenja.
Avtorice: Helena Koprivnikar, Dunja Šulc, Zala Jan
Datum 17.12.2024
Nazaj na Izbrane vsebineeast