TOBAČNI IN POVEZANI IZDELKI
V Sloveniji smo na področju zmanjševanja razširjenosti in posledic tobačnih in nikotinskih izdelkov naredili že veliko, a so pred nami še številni izzivi
Preberite večeastObčine v skrbi za dobrobit vseh
Slovenci se odlikujemo pri povezovanju v manjše lokalne skupnosti, kar je lahko naša prednost pri ustvarjanju zdrave družbe. Oblike in načini vzpostavitev lokalnih partnerstev za krepitev zdravja so različni. Eden od načinov je vzpostavitev lokalne skupine za zdravje, kar daje formalni okvir za povezano delovanje različnih akterjev, ki sooblikujejo pogoje življenja v občini. Razvoj zdrave skupnosti temelji na strateškem načrtovanju. Več si lahko preberete v osrednji vsebini publikacij Zdravje v občini.
Preberite večeastZdravstvena pismenost v Sloveniji
Stopnja zdravstvene pismenosti pomembno vpliva na zdravstveno stanje prebivalcev. Posamezniki z višjo stopnjo zdravstvene pismenosti imajo manj težav pri obvladovanju svojih bolezni in potrebujejo manj zdravstvenih obravnav, kar prispeva k višji kakovosti življenja, boljšemu zdravstvenemu stanju in nižji umrljivosti. Več o tem, katere skupine prebivalcev Slovenije so še posebej ranljive zaradi nizke zdravstvene pismenosti, lahko preberete v osrednji vsebini kratkih publikacij Zdravje v občini.
Preberite večeastVročinski valovi lahko ogrožajo zdravje
V zadnjih desetletjih so tudi v Sloveniji neugodne ali celo nevarne vremenske razmere, ki vplivajo tudi na zdravje ljudi. Huda in dolgotrajna vročina v poletnih mesecih povzroča toplotno obremenitev.
Preberite večeastPandemija covida-19 in življenje prebivalcev Slovenije
Pandemija covida-19 je v naša življenja prinesla veliko sprememb, izzivov in prilagoditev. Pri bolezni, kakršna je covid-19 ne govorimo le o pandemiji virusne bolezni, temveč gre poleg tega še za sindemijo s priključeno infodemijo.
Preberite večeastAzbestna vlakna so škodljiva, so tudi glavni povzročitelj redkega, a enega najnevarnejših rakov, malignega mezotelioma
V našem okolju je še veliko različnih azbestnih materialov, predvsem gradbenih in izolacijskih, čeprav je od prepovedi proizvodnje in prodaje azbesta v Sloveniji minilo že 20 let.
Preberite večeastAlkohol
Alkohol je najbolj razširjena droga, po kateri vsaj občasno posega večina odraslih prebivalcev. Pomembno je poudariti, da so pivske navade prebivalcev, odnos do alkohola in dostopnost do alkohola v Sloveniji problematični.
Preberite večeastKazalnik dostopa do pitne vode dobre mikrobiološke kakovosti v sloveniji
Kazalnik dostopa do pitne vode dobre mikrobiološke kakovosti v Sloveniji temelji na rezultatih monitoringa pitne vode, ki ga izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje okolje in hrano (NLZOH).
Preberite večeast